ÖPÜŞMENİN SAĞLIĞA 10 Faydası

Öpüşmek insanoğlunun hayatında çok uzun zamandır yer alan bir eylem. Antropoloji çalışmalarının gösterdiğine göre toplumların %99’unda öpüşmek yer alıyor. Mağara adamı zamanlarından getirdiğimiz bu özellik ilk başta romantik bir ifade olarak ortaya çıkmamış. Eski çağlarda anneler sert gıdaları çiğneyip bebeklerine ağızdan vermeye başladığında öpüşmenin ilk şeklinin ortaya çıktığı düşünülüyor. Geçmişten getirdiğimiz bu bilgi günümüzde romantik ilişkilere de damgasını vuruyor.
Oxford üniversitesinde yapılan bir araştırma öpüşmenin eş seçiminde ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Partnerinizin uzun soluklu bir ilişkiye hazır olup olmadığını iyi bir öpücükle anlayabilirsiniz. Öpüşme esnasında görsel, dokunsal ve kimyasal pek çok bilgiyi birbirimize aktarırız. İyi bir öpüşme karşımızdaki kişinin genetik olarak bize uygun olup olmadığı bilinçaltı düzeyde bize anlatır.
Vücudumuzda MHC olarak bilinen bir gen grubu bulunur. MHC genlerinin bir kısmı bağışıklık sistemi ve doğal beden kokumuzdan sorumludur. Bir araştırmada kadınlara erkeklerin giydiği t-shirtler koklatılmış. Kadınlar kendilerininkinden farklı MHC genine sahip erkeklerin kokusunu daha çekici bulmuş. Bunun nedeni farklı genetik yapıya sahip kişilerin çocuklarının daha geniş bir gen havuzuna erişiminin olması. Farklı genler daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlık bebekler demek. İşte bu nedenle bize uygun olan kişinin öpücüğü bizde çok daha yüksek bir mutluluk duygusu yaratıyor. Genleriniz uygun kişiyle karşılaştığımızda bizi mutluluk hormonlarıyla ödüllendiriyor.

Peki, evrimsel faydasının yanı sıra öpüşmek sağlığımızı iyi yönde etkiler mi? Yanıtımız evet. İsterseniz öpüşmenin sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.
Kaynakça:
(https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/science-of-kissing-why-a-kiss-is-not-just-a-kiss-1.3380704)
(https://relrules.com/9-scientific-benefits-to-kissing-your-partner-every-day/)
(https://brightside.me/inspiration-relationships/scientists-say-that-kissing-your-partner-every-day-can-help-you-live-longer-698460/)
(https://www.britishcouncil.org.tr/en/programmes/education/cubed/whats-kiss-science-smooching)

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC5pH6webo8-ghWdX3O5RPTQ
ŞİFABUL’U SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/sifabul/
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/sifabulun/
TWITTER:https://twitter.com/SifaBul
TUBMLR: https://sifabul.tumblr.com/
WEB SİTESİ: http://sifabulun.com/

UYARI: Bu bilgiler internetteki sağlık siteleri ve sağlık kitaplarından derlenmiştir. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez.

Music Credit – Licensed to Fun Factory by: Lakey Inspired

Track Name: “Wonder”

Music by Lakey Inspired @ https://soundcloud.com/lakeyinspired

– License for commercial use: Creative Commons Attribution 3.0 Unported “Share Alike” (CC BY-SA 3.0) License.

Full License HERE – https://creativecommons.org/licenses/…

– The music featured within this video has been remixed and adapted in a constructive manner to transform the original track into a derivative piece of content .

Music promoted by NCM https://goo.gl/fh3rEJ

(3 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün.)

Son Videolar

YORUM YAZ